Jdi na obsah Jdi na menu

Recenze na muzeum stáčení minerálních vod v Kyselce

img_20160730_130644.jpg


 
Náš kraj je poněkud odlehlejší vnějšího světa a to nejen v geografickém smyslu. Proto se tu drží konzervativní zastaralé postupy mnohem déle a úporněji, než tomu obvykle bývá jinde. I proto je nové firemní muzeum firmy KVM v Kyserlce příjemným osvěžením. Uprostřed lázeńských lesů zprovozněný pavilon Löschner, dřívější stáčírna, zaujme již svou netradiční architekturou ve stylu alpské chaty s přehršlí úchvatných architektonických detailů. Vše je velmi citlivě zrekonstruováno a není pochyb, že podobný duch uměřenosti, střídmosti a vytříbeného vkusu vládl i při budování muzejní expozice. Hned za pokladnou otevírá se výstava návštěvníkovi originálem sochy Heinricha Mattoniho, kolem beden a lahví evokujících provoz stáčírny, kol majestátní keramické vázy, modelu balónu Kysibelka, se člověk dostane francouzským oknem do prostoru vlastní stáčírny, nyní spočívající pod širým nebem. Tuto část doplňuje několik panelů, Poměr obrázků a textu je celkem uměřený. Panely se navíc nevnucují a netvoří páteř této části expozice. Tou jsou stále pozůstatky původní stáčírny. Pozitivem u přízemních expozic je jejich bezbariérový přístup, možnost dotýkání alespoň části inventáře a exponátů (pro ten účel se jedná o kopie) ale i možnost pořízení fotografií, v evropských muzeích celkem již běžná. Příjemné je i malé množství popisek, které tak nepůsobí rušivě. Pro zvídavé návštěvníky jsou tu informační pultíky nabízející v digitální formě množství informací hned ve třech jazycích. Bohužel pokračování expozic v patře, patrně již nemá bezbariérový přístup, Je to škoda, protože tato část je neméně zajímavá. Ve třech místnostech, včetně malého kinosálu, je zde navozen duch doby největšího rozkvětu lázní a ani instalace středověkých věžních hodin z Radošova nepůsobí nijak nepatřičně. Jako osvěžující prvek působí v expozicích vtipné mediální prezentace.
Expozice malého muzea v Kyselce nijak neurážejí, nevhodnou okázalostí, nabubřelostí ani primitivním šosáckým šovinismem. Neprosazují se uřvanou reklamou, ale dokonalostí souladu. Muzeum je to však malé a ještě úplně nedoladěné, nelze od něj čekat zase příliš mnoho, ale je moderní, mladé, v duchu doby a hlavně příjemné, kdy ochotný a přívětivý personál je vstřícně nápomocný. Součástí muzea je i malá kavárnička. Tak takhle by mělo vypadat moderní malé muzeum, bez okázalého bombastu a pompéznosti, makabrózní reklamy, prosazující se pouze svou přirozenou kvalitou.
Tato expozice je skromným, místním projektem, který těží ze své specializace na dějiny stáčení minerálních vod, To jí propůjčuje tématickou výlučnost a tedy i nadregionální přesah. V každém případě ji mohu doporučit, jako sympatický cíl pro nedělní rodinný výlet. 

 
                                                                                                                                  Mgr, Lukáš Hanzl